رشد تاب ­آوری
رشد تاب ­آوری
۲۴/۰۶/۱۳۹۵
دست نامه جامع تاب­ آوری در کودکان
دست نامه جامع تاب­ آوری در کودکان
۲۴/۰۶/۱۳۹۵
افزایش تاب آوری تحصیلی در کلاس درس
افزایش تاب آوری تحصیلی در کلاس درسReviewed by Admin on Sep 14Rating: 5.0

افزایش تاب آوری تحصیلی در کلاس درس

راهنمای رشد مهارت­های شناختی و هیجانی دانش‌آموزان

پیشگفتار مترجمان

تاب­ آوری مجموعه­ ویژگی­هایی است که کودکان را در تحول و انطباق­ پذیری برای غلبه بر خطرات و سختی­ها، رشد شایستگی اجتماعی، مهارت­های حل مسئله، استقلال و احساس هدفمندی قادر می­ سازد. دارا بودن این ویژگی­ها در مدرسه، خانواده و جامعه­ برای کودکان و نوجوانان امری حیاتی محسوب می­شود. این کتاب راهنما، روش­های افزایش تاب­آوری را در دانش‌آموزان آسیب پذیر به معلّمان و مربیان آموزش می­دهد. کتاب حاضر روش­های جدید و مثبت تغییر نگرش در مورد مدارس را به‌عنوان نهادی که می تواند شایستگی اجتماعی-هیجانی و شناختی در دانش آموزان را پرورش دهند، معرفی می­کند. در هر فصل این کتاب، شیوه­ های مؤثر در مدارس و کلاس­های درس بررسی شده و نیز طیف وسیعی از فرایندهای کلاسی مانند مشارکت، فراگیری، همکاری و رفتارهای نوع دوستانه مورد ارزیابی قرار گرفته است. مؤلف کتاب در تشریح فعالیت­های کلاسی از مطالعات موردی و راهبردهای عملی به‌منظور افزایش تاب­ آوری دانش آموزان برای مدارس و مربیان استفاده کرده است. کتاب «افزایش تاب­ آوری در کلاس­های درسی» یک منبع ارزشمند برای دست اندرکاران آموزشی و همچنین کارشناسان و سیاست­ گذاران درگیر در رشد، توسعه­ و بهبود آموزشی مدارس می­ باشد. سری کتاب­های «نوآوری در یادگیری برای همه»، کتاب­هایی هستند که نشان می­دهند مدارس و مربیان چطور می­توانند بر نیازهای دانش آموزان آسیب­ پذیر تأکید کرده، و آن‌ها را به مشارکت در یادگیری و احساس اعتمادبه نفس در کلاس­های درس تشویق کنند. بر اساس آخرین تحقیقات در حوزه­ی نوآوری در یادگیری، این سری کتاب­ها به­ واسطه­ ی حمایت و پشتیبانی از دانش آموزان آسیب­ پذیر، به‌عنوان راهنمای بهبود استانداردهای آموزشی برای دانش آموزان معرفی شده­ اند.

لذا مترجمان کتاب حاضر امیدوارند این کتاب برای معلّمان، مدیران، مربیان و متخصصان در امر آموزش و پرورش مفید واقع شده و بتواند شایستگی­های اجتماعی-هیجانی آن ها را افزایش دهد. کتاب حاضر یک کتاب کاربردی است، همچنان که پروفسور پیتر فارل (استاد ممتاز دانشگاه منچستر انگلستان) در مورد این کتاب گفته است: «این یک کتاب بسیار مفید است و از هر لحاظ کتابی، بی همتا است. این کتاب به ابعادی از فرایند کلاسی می­ پردازد که دیگران از آن غفلت ورزیده­اند. جنبه­ های اجتماعی و ارتباطی که در این کتاب به آن‌ها اشاره شده است، نه­ تنها برای رشد سالم هر فرد، بلکه برای پیشرفت علمی و عملی مدارس حیاتی هستند. این کتاب ترکیبی از مدل­های آموزشی و پژوهشی مهم همراه با تمرینات عملی و خلاقانه را برای کلاس­های درسی روزمره ارائه کرده است. خوشبختانه، امروزه بیشتر معلمان در تلاش برای ساختن جوّی مثبت و سازنده در کلاس خود هستند؛ بدون شک آن ها از این کتاب استقبال خواهند کرد و من نیز مطمئناً استقبال می­کنم».

همچنین اين كتاب براي دانشجويان رشته روانشناسی و محققان علاقه مند پژوهش در زمينه‌هاي آموزشی قابل استفاده خواهد بود. اميد به این که كتاب حاضر بتواند براي اين عزيزان سودمند و مفيد باشد. كتاب حاضر مطمئناً به لحاظ ترجمه و نگارشی داراي خلأها و كمبودهايي است؛ لذا انتظار مي رود دوستان، اساتيد، دانشجويان و خوانندگان عزیز، بر مترجمان منت گذارده و با پیشنهاد‌ها، رهنمودها و نظرات ارزشمند و علمي خود بر غناي اين كتاب بيفزايند.

افزایش تاب آوری تحصیلی در کلاس درس – موسسه فرهنگی آموزشی میزان کرج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *