اختلالات رفتاری کودکان
انواع اختلالات رفتاری کودکان
۱۹/۰۶/۱۳۹۵
درمان شناختی رفتاری ADHD در بزرگسالان
درمان شناختی رفتاری ADHD در بزرگسالان
۲۴/۰۶/۱۳۹۵
انجام تکالیف مدرسه
انجام تکالیف مدرسهReviewed by Admin on Sep 9Rating: 5.0

انجام تکالیف مدرسه

چرا والدین نباید کودکان خود را به انجام تکالیف مجبور کنند؟

آمار نشان می‌دهد انجام تکالیف مدرسه در منزل بیشتر از آنکه فایده داشته باشد، آسیب می‌رساند.

اخیراً محققان درگیر یک رویکرد آموزشی پرفشار هستند که با مقرر کردن انجام تکالیف مهدکودک و حتی نوزادگاه آغاز می‌شود. درحال حاضر در قرن ۲۱ انجام تکالیف مدرسه اوقات بعد از مدرسه را به خود اختصاص می‌دهد. دانش آموزان خسته شده و شکایت می‌کنند. این مرافعه‌های خانوادگی با گریه، تهدید و اتمام مخفیانه تکالیف فوق توسط والدین به پایان می‌رسند.

والدین به دلیل اینکه بهترین‌ها را برای فرزندانشان می‌خواهند به این دعواهای شبانه تن می‌دهند. اما ،درعین تعجب، خلاف این کار بسیار بهتر است. یک مطالعه جامع از ۱۸۰ پژوهش توسط عصب شناس و روانشناس دانشگاه دوک ،هریس کوپر، نشان می‌دهد مزایای انجام تکالیف وابسته به سن است: اگر انجام تکالیف مدرسه به کمتر از دو ساعت در شب بیانجامد به نفع دبیرستانی‌ها است، دانش آموزان راهنمایی اندکی در درس‌هایشان تقویت می‌شوند و دانش آموزان ابتدایی؟ بهتر است صبر کنید
اگر تمامی پژوهش‌ها ،نه فقط یک مطالعه بلکه انبوهی از مطالعات، را در مورد انجام تکالیف در نظر بگیریم واضح است که انجام تکالیف تاثیر عمیقی دارد، اما این تاثیرات همیشه خوب نیستند. تکالیف داده شده به کودکان تاثیرات منفی در قبال مدرسه را زیاد می‌کنند. این خبر بدی است ،مخصوصاً برای یک دانش ‌آموز پیش دبستانی که تکالیف دوازده سال دیگر را نیز پیش رو دارد.

کودکان در مقابل تکالیف اعتراض می‌کنند چون کارهای مهمتری برای انجام دادن دارند. آرام شدن و شروع دوباره. کاره روزمره خانواده‌ها. زود به خواب رفتن، بازی و دنبال کردن ایده‌های خود. آنچه که کودکان در طول روز باید انجام دهند در مدرسه به آنها گفته شده است که بیشتر آرام نشستن و تمرکز روی مسائل درسی است.
تحصیلات مدرسه‌ای فقط جنبه‌ای از کودک است. وقتی که از مدرسه بیرون آمدند کودکان برای چیزهای دیگر نیز زمان نیاز دارند. بعضی مدارس این را درک کرده‌اند. سال گذشته مدیر مدرسه پیش دبستانی نیویورک انجام تکالیف را لغو و در عوض از خانواده‌ها خواست تا مطالعه کنند. مدارس و معلمان خصوصص در میشیگان و مریلند نیز همین کار را کردند، یا تکالیف را حذف یا انجام آنها را اختیاری کردند. اما مدارس همواره گزارش می‌دهند که اگر معلم‌ها تکلیف ندهند والدین خودشان درخواست خواهند کرد. کسانی که به تکالیف باور دارند می‌گویند که انجام تکالیف مهارت‌های ظریفی مانند مسئولیت پذیری و عادت‌های آموزشی خوب را یاد می‌دهد. این مشکل دیگری در مدارس پیش دبستانی است. کودکان خردسال به ندرت می‌توانند با مهارت‌های پیچیده مدیریت زمان یا احساسات قوی که تکالیف را همراهی می‌کند سازگار شوند بنابراین مسئولیت به عهده والدین است. والدین نقش ناخوشایند “مامور گشت تکالیف” را به عهده می‌گیرند، کودکان نسبت به انجام آنها گله می‌کنند و در تعلل کردن متخصص می‌شوند و به اعتراض تا زمانی که مجبور به انجام شوند ادامه می‌دهند. انجام تکالیف بر لحظات شبانه والدین و کودک چیره می‌شود. سرباززدن از این رویه‌ها آسان نیست.

وقتی تکالیف به مرحله‌ای می‌رسند که می‌توانند از نظر تحصیل به سود دانش آموز باشند می‌توانند حتی به عنوان مسئولیت خود دانش‌آموز تلقی شوند. یعنی یک دانش آموز دبیرستان بهتر است تکالیفش را بدون یادآوری انجام دهد. ممکن است تمرین آن دو سال در دوره راهنمایی طول بکشد اما نیاز به سال‌ها تمرین ندارد. قبل از یازده سالگی مسئولیت پذیری می‌تواند به روش‌های دیگری نیز تمرین داده شود. برای یک شش ساله فراموش نکردن غذا دادن به سگ و به خانه آوردن ظرف ناهار مسئولیت پذیری محسوب می‌شود.

اگر می‌خواهیم کودکان حافظه، تمرکز، تفکر خلاقانه و حتی مدرسه‌ای را بهبود دهند پاسخ انجام تکالیف بیشتر نیست. بلکه پاسخ آن خواب بیشتر است. بنیاد ملی خواب امریکا گزارش کرده که کودکان ما از کمبود خواب به دلیل انجام تکالیف رنج می‌برند اگر به خودمان به عنوان یک آدم منطقی دارای رویکردهای آموزش برپایه پژوهش افتخار می‌کنیم باید به جنبه‌های درست نگاه کنیم.

والدین اغلب از تکالیف ناراحت می‌شوند چون درک نمی‌کنند که حق انتخاب دارند. آموزش مدرسه ممکن است ضروری باشد اما تکالیف ضروری نیستند، خانواده‌ها می‌توانند صرف نظر کنند. والدین می‌توانند هم درمورد حجم زیاد تکالیف و هم درمورد اصلاً تکلیف انجام ندادن با معلمان صحبت کنند، مخصوصاً در مدارس پیش دبستانی بسیاری از معلمان با این تغییرات چیزی بیشتر از خوشحالی احساس خواهند کرد. کنار گذاشتن یا تغییر فرهنگ تکلیف مدرسه کنترل آموزش را دوباره سرجای خود می‌آورد.

“داشتن کنترل بیشتر بر تصمیم‌های آموزشی در ایالت‌ها و بخش‌های محلی”

این چیز دیگری است که وزیر جدید آموزش و پرورش گفته است.
اگر مدیران و معلمان محلی تکالیف خودشان را به خوبی انجام دهند و یافته‌های پژوهش‌ها را ،درمورد وادار کردن کودکان به انجام تکالیف مدرسه بعد از پایان مدرسه، به خوبی مطالعه کنند این خبر خوبی برای دانش ‌آموزان خواهد بود.

انجام تکالیف مدرسه – موسسه فرهنگی آموزشی میزان کرج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *