افزایش تاب آوری تحصیلی در کلاس درس
افزایش تاب آوری تحصیلی در کلاس درس
۲۴/۰۶/۱۳۹۵
روانشناسی مدرسه
روان شناسی مدرسه
۲۴/۰۶/۱۳۹۵
دست نامه جامع تاب­ آوری در کودکان
دست نامه جامع تاب­ آوری در کودکانReviewed by Admin on Sep 14Rating: 5.0

دست نامه جامع تاب­ آوری در کودکان

(ویراست دوم)

مطالعه ريشه هاي تاب آوري به حدود ۵۰ سال قبل برمي گردد. از همان ابتدا، دامنه ي مطالعه گسترده نبود و تعداد دانش پژوهاني كه حرفه ي خود را به بررسي اين پديده اختصاص داده بودند بسيار كم بود. همان طور كه مارشال روتر در سال ۱۹۸۷ ذكر كرده است، دامنه ي مطالعات انعكاس دهنده ي بررسي پديده هاي واقعي نبود ولي مكانيزم هاي رشد و موقعيتي موجود در فرآين هاي حفاظتي را ارائه مي داد (ص ۲). گرايش تنها به سمت فاكتورهايي كه جداكننده و حمايت كننده بودند نبود، بلكه در ارتباط با چگونگي اعمال نفوذ آنها بود. مطالعات تاب آوري بر جمعيت هاي در معرض خطر با توجه به جواناني كه تاب آوري يا توانايي براي غلبه بر چالش هاي هيجاني، رشدي، اقتصادي و محيطي را كه در حين رشد و بزرگ شدن با آنها مواجه مي‌شوند، شرح مي دهند، حفظ گرديد.

مطالعه و بررسي تابآوري طي ۲۰ سال گذشته رشد زيادي كرده است. اين مطالعه با حس ضرورت و فوريت همراه است كه آن را تشديد مي كند. دلايل زيادي براي اين پديده وجود دارد. ابتدا، افزايش پيچيدگي فني اواخر قرن بيستم که موجب شد افراد جوان با مشكلات بیشتری مواجه شدند. كودكان به كار گرفته شود كه در كل همان‌طور كه بروكسي و گلداشتاين(۲۰۰۱) اشاره مي‌كنند، مي‌تواند به عنوان «نگرش تاب آوري» در تمام جوانان به وجود آيد.

اهميت چنين نگرشي با اين ادراك دست به دست منتقل مي‌شود كه هيچ كودكي از فشار محيطي پر از تنش و فشار ايمن نيست، بنابراین باید محيطي براي كودكان به‌وجود آوریم تا در بزرگسالی، عملکرد و بازدهی مناسب داشته باشند. حتي كودكاني كه شانس مي‌آورند و با مشكل و بدبختي مهم يا آسيب رواني مواجه نمي شوند و یا متحمل فشار يا اضطراب شديد نمي‌شوند، فشارهايي را در اطراف خود تجربه می­کنند و انتظاراتي بر آنها اعمال مي گردد. بنابراين، اين دامنه ي تحقيق به طور فزاينده بر شناسايي متغيرهايي متمركز مي باشد كه تاب آوري را در مواجه با بدبختي مشكل و مدل هاي در حال توسعه براي كاربرد مؤثر آن پيش بيني مي‌كند. پس به‌طور خلاصه توانايي هر كودك در توسعه ي نگرش تاب آوري، توانايي براي مقابله مؤثرتر با تنش و فشار جهت غلبه بر چالش هاي روزانه، برگشت از نااميدي ها، بدبختي و آسيب جهت توسعه‌ي اهداف واقعي و واضح براي حل مشكلات، ايجاد ارتباط آسان با سايرين و با احترام رفتار كردن با خود و سايرين خواهد بود.

تعدادي از مطالعات طولي طي چندين دهه ي گذشته براي توسعه ي شناخت اين فرآيندها، به‌ويژه تعامل پيچيده ي حفاظتي و عوامل خطر با هدف توسعه ي يك مدل جهت استفاده از اين دانش در روش باليني برنامه ريزي شده است. اين مطالعات به دو روش همكاري هاي مهمي ايجاد كرده‌اند. اولاً، آنها منابع موجود در زندگي كودكان را شناسايي كرده‌اند كه تعديل موفقيت آميز را براي آنهايي كه در معرض مشكلات هستند را پيش بيني مي‌كند، و دوماً، آنها فرآيند تشريح مدل هايي را آغاز كرده‌اند كه نشان مي‌دهند اين عوامل حفاظتي چگونه انطباق پذيري را ارتقاء مي دهند. خواه اين فرآيندها بتوانند براي تمام جوانان جهت پيش بيني مواجه با بدبختي ها و مشكلات به كار روند يا نه. بايد شرح داده شود. مستن (۲۰۰۱) پيش بيني مي‌كند كه بهترين شواهد كنوني نشان مي‌دهند كه فرآيندهاي تاب آوري نه تنها مؤثر و كارآمد هستند، بلكه مي‌تواند همان گونه كه در بهبود عملكرد تقريباً نرمال يافت شده در كودكان به كار روند كه خارج از مجموعه‌هاي نهادينه اتخاذ گرديد كه توسط محروميت مشخص گرديد.

تاب آوری با باورها آغاز می شود

(تکیه بر نقاط قوت دانش آموزان برای موفقیت در مدرسه)

تاب آوری

  1.  توانایی بهبود فوری پس از بیماری، تغییر یا دچار بلا شدن؛ خاصیت نگه‌دارندگی
  2. ویژگی یک ماده که آن را قادر می‌کند پس از خم شدن، کشیده شدن یا فشرده شدن دوباره حالت اولیه خود را به دست آورد؛ انعطاف‌پذیری.

 ـ فرهنگ لغت هریتج

به‌ندرت کسی پیدا می‌شود با این عقیده مخالف باشد که کودکان ما باید تاب‌آوری داشته باشند. درواقع، تاب‌آوری تبدیل به «واژه روز» شده است. کودکان ما صرف‌نظر از وضعیت اقتصادی ـ اجتماعی، فرهنگ، نژاد و قومیت خود، با مشکلات و استرسورهای بسیار زیادی مواجه می‌شوند. بسیار کم پیش می‌آید که در طول روز در روزنامه نخوانیم یا از کسی نشنویم که شخصی با نوعی مشکل مواجه شده است، فرقی نمی‌کند که این مشکل یک بلای طبیعی بوده است، یا یک بیماری، یا کار شخص در حق خودش، یا دیگری در حق او انجام داده است. استرسورها، فلاکت‌ها و ضربه­های روحی ـ روانی  برای هر کسی ممکن است پیش آیند. خطرات و مشکلاتی مانند سوء‌استفاده‌های جنسی و جسمی، سوءمصرف مواد و دارو، خشونت‌های خانوادگی، جرم و بلایای طبیعی در همه شهرها و حومه‌ها روی می‌دهد.

تقدیم به همه دانش‌آموزان در همه سنین و در سراسر دنیا که هنوز هم از آن‌ها می‌آموزم و قلب و روح من در تسخیر آن هاست ـ هیچ کدام از آن‌ها هرگز آنقدر سن نخواهند داشت که عشق و آغوش غیر مشروط دریافت کنند ـ و نیز تقدیم به همه معلّمان در همه سطوح و در سراسر دنیا که احترام و تحسین خود را به آن‌ها ابراز می‌دارم زیرا آن‌ها قدرتی دارند که می‌توانند در زندگی دیگران تغییر ایجاد کنند. من به یک نتیجه هراسناک رسیده‌ام، اینکه در کلاس درس یک عامل مؤثر هستم. این‌رویکرد شخصی من است که جو را می‌سازد. این خلق من در آن روز است که فضای کلاس را شکل می‌دهد. من به‌عنوان یک معلّم نقش بسیار مهمی در لذت بخش کردن یا بیچاره ‌کردن زندگی یک دانش آموز دارم. من می‌توانم ابزاری برای شکنجه یا وسیله‌ای برای الهام بخشیدن به دانش‌آموزان باشم. می‌توانم مسخره کنم یا تسکین دهم. در هر موقعیتی، این پاسخ من است که تعیین می‌کند یک بحران تشدید می‌شود یا حل می‌شود و یک کودک تبدیل به یک انسان بزرگ می‌شود یا انسانیت او به فنا می‌رود.

 ـ‌ هایم گینوت، معلّم و کودک

مسیر حداقل و حداقل دشواری یک شهرت روانی است که هم‌اکنون نیز ایجاد شده است. اصلاح باورهای قدیمی کار دشواری است.

 ـ جان دیوئی

دنیایی که ما ساخته این محصول تفکّر ماست؛ این دنیا بدون تغییر دادن تفکّرمان نمی‌تواند تغییر کند؛ اگر می‌خواهیم دنیایمان را تغییر بدهیم باید تفکّرمان را تغییر بدهیم.

 ـ آلبرت انيشتین

 

دست نامه جامع تاب­ آوری در کودکان – موسسه فرهنگی آموزشی میزان کرج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *