sticker
اطلاعیه پذیرفته شدگان مصاحبه مورخه ۱۳ اردیبهشت ۹۶ – دبستان میزان
۱۵/۰۲/۱۳۹۶
sticker
اسامی پذیرفته شدگان مصاحبه ۲۵ اردیبهشت ۹۶- دبستان میزان
۳۰/۰۲/۱۳۹۶
photo_2017-05-10_07-57-11
راهنمای ارزیابی حرکتی برای کودکان (MABC-2)- ویرایش دومReviewed by Admin on May 10Rating: 5.0

راهنمای ارزیابی حرکتی برای کودکان (MABC-2)- ویرایش دوم

 شیلا هندرسون، دیوید ساقدن و آنا بارنت

ترجمه: حسن صادقی و لیلا وطن دوست- نشر ورجاوند- تهران ۱۳۹۶

 

معرفی طرح ارزیابی حرکتی کودکان ویرایش دوم (MABC-2)

حرکت با مهارت در زندگی انسان از اهمیت اساسی برخوردار است

توانایی انجام حرکات دقیق از چنان جایگاهی در زندگی روزمره ما برخوردار است که ما به ندرت از انجام حرکات و اعمال بی شماری که در طول روز انجام می دهیم، آگاهی داریم. با این حال، مشاهده کودکی با ناتوانی جسمی که برای پوشیدن یک جوراب تلاش می کند (یک کار حرکتی ساده برای اکثر افراد) کافی است تا به پیچیدگی فرآیندی که مستلزم حرکت ماهرانه می باشد و اهمیت تسلط بر محیط فیزیکی اطراف خود پی ببریم. اهمیت توانایی حرکتی به عنوان شرط لازم برای دسترسی به برنامه آموزشی مدرسه و ادغام آن در زندگی اجتماعی گروه همسالان به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است (گلدین-میدوز ۱۹۹۹؛ ویلسون، ۲۰۰۲؛ پاین، لوفکین و مسر، ۲۰۰۴). کودکانی که توانایی حرکتی ندارند (یا توانایی حرکتی کمی دارند) و در نتیجه کم تر در مدرسه موفق هستند، اغلب از لحاظ اجتماعی منزوی می باشند و ممکن است در طول زندگی خود به مشکلات گوناگونی دچار شوند. این کودکان گروه یکنواختی را تشکیل نمی دهند (مشابه نیستند). برخی از آن ها فقط مشکل حرکتی دارند. برای برخی دیگر، عدم هماهنگی حرکتی تنها بخشی از مشکلات گسترده آن ها می باشد. در برخی از موارد، ممکن است تشخیص واضح صورت گیرد و نتیجه آن به خانواده ارائه شود. در موارد دیگر، تشخیص کار آسانی نیست. MABC -2 به طور خاص برای کمک به افراد حرفه ای طراحی شده است که مسئولیت کمک به کودکان دارای مشکلات حرکتی را بر عهده دارند.

 

مولفه  های ارزیابی MABC -2

در آزمون و چک لیست MABC -2، شناسایی و شرح اختلالات حرکتی در کودکان مورد توجه قرار گرفته است، در عین حال آزمون و چک لیست از نظر روش جمع آوری اطلاعات مکمل یکدیگر می باشند. در آزمون، کودک به طور مستقیم مشارکت دارد، در حالی که در چک لیست فرد دیگری باید توانایی حرکتی کودک را ارزیابی کند.

 

آزمون (سنین ۳ تا ۱۶ سال)

آزمون MABC -2 یک آزمون استاندارد است که مستلزم انجام یک سری وظایف حرکتی به روش تعیین شده توسط کودک می باشد. علاوه بر این، در این آزمون اطلاعات کیفی در مورد چگونگی انجام این وظایف توسط کودک، ارائه می شود. این آزمون به سه گروه سنی تقسیم بندی شده است (AB):

  • AB 1: 3 تا ۶ سال
  • AB 2: 7 تا ۱۰ سال
  • AB 3: 11 تا ۱۶ سال

در هر گروه سنی، هشت وظیفه (آیتم) تحت سه عنوان گروه بندی شده اند: مهارت دستی، هدف گیری و گرفتن، تعادل. بسته به سن کودک، میزان دشواری که کودک تجربه کرده و هم چنین تجربه آزمونگر، انجام دادن این هشت وظیفه ۲۰ تا ۴۰ دقیقه به طول می انجامد. در نتیجه این آزمون اطلاعات عینی و کمی در مورد توانایی حرکتی ارائه می شوند. در هر آیتم، امتیازات استاندارد ارائه شده برای هر گروه سنی بین ۴ و ۱۶ می باشند و برای گروه های نیم سال بین ۳ و ۴ می باشند. امتیاز ها و درصد های استاندارد متناسب با سن برای این سه بخش از آزمون (مهارت دستی، هدف گیری و گرفتن، تعادل) و امتیاز کل ارائه شده اند. علاوه بر این، امتیاز کل می تواند در قالب یک سیستم چراغ ترافیک تفسیر شود که شامل سه ناحیه است. اگر امتیاز در ناحیه سبز قرار گیرد، نشان دهندهاین است که عملکرد در محدوده طبیعی است. ناحیه زرد به گروهی اختصاص یافته است که در معرض خطر قرار دارد و نشان می دهد که کودک به نظارت دقیق نیاز دارد. ناحیه قرمز نشان دهندهاختلال حرکتی قطعی است. از آنجایی که مرزهای این سه ناحیه در آزمون و چک لیست یکسان می باشند، در صورت نیاز نتایج به دست آمده می توانند به طور مستقیم مقایسه شوند. علاوه بر اطلاعات کمی به دست آمده از آزمون رسمی، انواع توضیحات اصولی و کیفی در رابطه با چگونگی انجام هر وظیفه توسط کودک ممکن است به دست آید. مشاهدات خاص هر آیتم بر جنبه های ادراکی-حرکتی عملکرد کودک متمرکز می باشند. به عنوان مثال، این مشاهدات شامل توجه به حالت کودک در حین انجام یک وظیفه، وجود کنترل کافی بر نیروی عمل، و توانایی تغییر سرعت حرکات می شوند. پس از انجام آزمون رسمی، یک ناظر با مهارت می تواند آیتم های آزمون را به منظور پیگیری علت یا علت های مشکل حرکتی کودک تغییر دهد. به عنوان مثال، کودکانی که قادر به تغییر سرعت حرکت خود نیستند، ممکن است بدون محدودیت های زمانی مورد ارزیابی قرار گیرند. سرانجام، در پایان دوره آزمونگر باید مجموعه ای از عوامل حرکتی را در نظر گیرد که ممکن است عملکرد کودک را در سطح جهانی تحت تاثیر قرار دهند. نمونه هایی از این عوامل عبارت اند از عصبانیت، عدم تمرکز، ظاهر بدون انگیزه و ترس از کارهای چالش برانگیز.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *