بازگشت قدرتمندانه
بازگشت قدرتمندانه
۲۴/۰۶/۱۳۹۵
افزایش تاب آوری تحصیلی در کلاس درس
افزایش تاب آوری تحصیلی در کلاس درس
۲۴/۰۶/۱۳۹۵
رشد تاب ­آوری
رشد تاب ­آوریReviewed by Admin on Sep 14Rating: 5.0

رشد تاب ­آوری

با رویکرد شناختی – رفتاری

پیشگفتار مترجم

افراد چگونه می ­توانند در مقابل درد، تراژدی، غم و اندوه حوادث زندگی دشوار مقاومت کنند؟ چه اتفاقی می­ افتد که یک رویداد مشابه برای دو نفر اتفاق می­افتد، یکی می­ تواند از پس آن بربیاید اما دیگری نابود می­ شود؟ توانایی برگشت به عقب و حرکت به جلو بعد از یک شکست، اشاره به میزان تاب­ آوری افراد دارد که چطور با یادگیری و به­کارگیری اصول تاب­ آوری بتوان در مواجهه با دشواری­ها عمل کرد. تاب ­آوری به طور بالقوه در همه افراد وجود دارد. تمرکز بر عوامل تاب­ آوری اغلب به معنای تمرکز بر نقاط قوت به جای نقاط ضعف می­باشد که کمک می­کند افراد بتوانند مشکلات را پیش­ بینی و به­ طور مناسب با آن مقابله کنند. تاب­ آوری در پیشگیری از بروز مشکلات روان­شناختی مانند افسردگی در سطح گسترده نقش مهمی دارد. کتاب حاضر یک نمای کلی و راهنمای ساختمان تاب­ آوری از دیدگاه مبتنی بر شواهد ارائه می­دهد.

در این کتاب ننین و پروفسور درایدن یک تعریف بسیار دقیق از تاب­ آوری بیان کرده­ اند که عبارت از «شامل مجموعه ­ای از پاسخ­های شناختی، رفتاری و هیجانی انعطاف ­پذیر به سختی­های حاد یا مزمن است که می­تواند غیر معمول و یا پش پا افتاده باشد». این پاسخ قابل یادگیری و درک توسط همه می­ باشد. تاب­ آوری یک کیفیت و ویژگی نادر نیست که به صورت انتخابی به افراد داده شده باشد. در حالی که بسیاری از عوامل بر رشد آن تأثیرگذار هستند، یکی از مهم­ترین عناصر دخیل در آن، نگرش افراد در مقابله با سختی­ها است. بنابراین نگرش (به معنی) قلب تاب­ آوری می­باشد. این کتاب در نوع خود جذاب و آسان برای خواندن می­باشد که آموزشی، آکادمیک و از نظر پژوهشی غنی و حاصل تجربه بالینی می­باشد و در کل به سبک سری کتاب­های «خود-کمک کننده» نوشته شده است. اپیکتت می­گوید «افراد بیشتر از آنکه توسط اتفاقات و رویدادها دگرگون شوند، با قضاوت خود در مورد آنها دچار دگرگونی می­شوند». که ننین آن را «پایه و اساس چشم­ انداز تاب­ آوری» می­ نامد. این نگرش اساس «مدل شناختی» مدرن از اختلالات هیجانی می­باشد. بنابراین افراد با قضاوت­ها و نیات (رفتارها و نگرش) صحیح می­ توانند خود را کنترل و در مواجهه با رویدادها و اتفاقات بیرونی مقاوم و ایمن باشد. در این کتاب آموزش و به­ کارگیری این رویکرد آورده شده است.

مترجمین کتاب حاضر امیدوارند مطالعه این کتاب برای مخاطبین گرانقدر که دانشجویان رشته روان­شناسی و مددکاری و متخصصین در حوزه مشاوره و درمانگری می­باشد، مفید واقع شود. لذا در همین جا باید متذکر شد ترجمه این کتاب دارای ضعف­ها و کاستی­ هایی می ­باشد که از مخاطبین بزرگوار درخواست می­شود بر مترجمین منت گذارده و ایرادات آن را بازخورد دهند.

حسن صادقی – پاییز ۱۳۹۳

رشد تاب­آوری – موسسه فرهنگی آموزشی میزان کرج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *