دست نامه جامع تاب­ آوری در کودکان
دست نامه جامع تاب­ آوری در کودکان
۲۴/۰۶/۱۳۹۵
مهر 1395
دبستان میزان سوم مهر ۱۳۹۵
۰۴/۰۷/۱۳۹۵
روانشناسی مدرسه
روان شناسی مدرسهReviewed by Admin on Sep 14Rating: 5.0

روان شناسی مدرسه

(راهنمای کار در مدرسه)

مقدمه مترجم

مزیت نخست این کتاب، فراهم ­سازی ایده ه­ای عالی، ساختارمند و اقناع کننده برای کار در مدرسه به عنوان روان­شناس مدرسه می­ باشد. وقتی افراد بدانند چه انتظار و استراتژی محکمی برای نزدیکی به هر تکلیفی دارند، اهمیت کار را بهتر درک خواهند کرد. وقتی هیجانات کنترل می­ شود، وضوح افکار بیشتر می­ شود و انرژی شناختی به استدلال قوی­تری اختصاص می­یابد و احتمال موفقیت بالاتر می­رود. تلاش برای مطالعه­ ی همه­ جانبه ­ی مفاهیم مرتبط با روان­شناسی مدرسه شبیه مطالعه­ ی تاریخچه­ ی علم روان­شناسی است. زیرا می­توان گفت تمام رویکردها و مکاتب روان­شناسی در آن دخیل هستند. محدوده­ ی موضوعات آنقدر وسیع است که برای آمادگی اولیه نیز طاقت فرساست.

 پیشنهادات مطرح شده در این کتاب بر اساس گفتگوها، اظهار نظرها، مشاهده­ ی متخصصان و فعالیت روان­شناسان مدرسه و کارآموزانی است که به عنوان روان­شناس مدرسه مشغول کار هستند. هر جمله­ ای که این کتاب را ساخته است، بر مبنای اظهارات متخصصان و فعالیت بالینی است، این راهنمایی حسن نیت برای کمک به خواننده را نشان می­دهد. البته، صداقت هر اظهار یا پیشنهادی به بررسی از سوی خواننده نیاز دارد. روان­شناسی یک رشته­ ی پویا است، بنابراین نظریه­ ها، بهترین فعالیت­ ها و اظهارات متخصصان با گذشت زمان تغییر می­کند. همچنین در این کتاب رهنمودهای مفید و سازنده برای افرادی که به کار در محیط مدرسه با دانش­ آموزان، والدین و معلمان هستند، ارائه می­ شود. لازم به ذکر است با اینکه در ایران بر خلاف اکثر کشورهای اروپایی و امریکایی آزمونی برای کسب مجوز کار در مدرسه به عنوان روان­شناس مدرسه برگزار نمی­شود، اما اطلاعات و چارچوب مقررات کار در مدرسه به عنوان یک حرفه­ای برای روان­شناسان علاقه­ مند فعالیت در مدرسه ارائه گردیده است.

لذا مترجمان کتاب حاضر امیدوارند این کتاب برای معلّمان، مدیران، مربیان و متخصصان در امر آموزش و پرورش مفید واقع شود. در آخر ضمن تشکر از مخاطبین عالی­ قدر به خاطر انتخاب این اثر برای مطالعه و خواندن، و با اذعان به ایرادات موجود در آن انتظار می­ رود با ایراد پيشنهادات، رهنمودها و نظرات ارزشمند و علمي خویش بر غناي اين كتاب بيفزايند.

 

حسن صادقی- بهار ۱۳۹۴

روان شناسی مدرسه – موسسه فرهنگی آموزشی میزان کرج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *