هفته نامه سواد رسانه ای شماره 4 تاریخ 1395/02/22
هفته نامه سواد رسانه ای شماره ۴ تاریخ ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
۲۸/۰۷/۱۳۹۵
هفته نامه سواد رسانه ای شماره 5 تاریخ 1395/02/29
هفته نامه سواد رسانه ای شماره ۵ تاریخ ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
۱۲/۰۹/۱۳۹۵
گزارش دوره کارگاه آموزشی تربیت مربی دبستان میزان کرج

 

گزارش دوره کارگاه آموزشی تربیت مربی « روش میزان »

زمان: ۲۹ مهر ماه لغایت ۱ آبان ماه ۱۳۹۵

مکان: دبستان میزان کرج – شهر کرج

 

باسمه تعالی

افتتاحیه این دوره پنج شنبه راس ساعت ۸ صبح، در فضایی پرنشاط برگزار شد، به گونه ای که مربیان شرکت کننده همگی به این موضوع اشاره نمودند. طی این جلسه، یکی از اصول روش میزان (اصل نشاط و شادابی) در قالب موضوع آموزشی به مربیان ارائه شد. در کلاس بعد از ظهر که پس از اقامه نماز ظهر، صرف نهار و استراحت آغاز شد، به روش های ابداع بازی برای آموزش دروس پرداخته شد. این جلسه نیز برای شرکت کنندگان از جذابیت قابل توجهی برخوردار بود. حضور شرکت کنندگانی که از استان های مختلف مهمان دبستان میزان کرج بودند، در آخر شب با ایجاد فضای صمیمی بین دوستان تجربه ای ارزشمند بود.

روز دوم نیز با بررسی چرخه دمینگ و فعالیت هایی پیرامون پژوهش در روش میزان سپری شد. فعالیت مربوط به پژوهش برای تمامی شرکت کنندگان دارای جذابیت ویژه ای بود. صبح روز سوم با بازدید از مقاطع دبستان و راهنمایی هدایت میزان تهران آغاز شد. نکته ای که تمامی شرکت کنندگان حاضر در دوره پس از بازدید با شگفتی از آن یاد می کردند، تطابق مطالب بیان شده در دوره با مشاهدات خود در مدارس میزان بود. در کلاس بعد از ظهر که پس از اقامه نماز و صرف نهار برگزار شد، به ادامه فعالیت ها و ذکر نکات لازم پرداخته شد. اختتامیه این دوره با صحبت های بسیار مفید و تاثیر گذار جناب آقای یزدانیان پیرامون جایگاه یک معلم در مذهب و مکتب اسلامی به پایان رسید.

از ویژگی های بارز این دوره آموزشی، تمرکز بر فعالیت های گروهی، کشف خلاقیت و نهایت مشارکت فردی و جمعی در عین وجود حداکثر آزادی عمل در کل فرآیند کارگاه بود. در واقع با ترسیم چنین جوی در کلاس درس، می توان اظهار داشت اصل نشاط، کار گروهی، مهارت تفکر کردن،ایجاد شناخت، ملاحظه تفاوت های فردی، درونی کردن انگیزه ها و یادگیری مبتنی بر تلاش اتفاق خواهد افتاد.

نظر برخی از شرکت کنندگان بعد از اتمام دوره:

 

فاطمه صف آرا

قبل از شروع کلاس، بارها و بارها در مورد اینکه در کلاس شرکت کنم یا نه، شک کردم. بخصوص اینکه فرزندم دانش اموز همین مدرسه است و جلسات مختلفی  با متخصصان میزان در مدرسه برگزار میشود. وقتی اطلاعات موجود در کانال را مطالعه کردم احساس کردم تمام مطالب تکراری است و نگران بودم که کارگاه مفید نباشد.  اما در این جلسه تجربه ای جدید در مورد اینکه چگونه میتوان حجم زیادی از مطالب را در زمان کوتاه به صورتی آموزش داد یادگیری در حد قابل قبول حاصل شود. لمس میشود که روش تعاملی بسیارتاثیرگزارتر از روش اموزش معلم محور است. البته استرس زیادی داشتم که کمی ازار دهنده بود.

آسیه قاسمی

باسلام

به لطف خدا بسیارخوب شروع شد وعلیرغم آزادی موجود نظم خاصی حاکم بود شروع کارگاه بسیار جالب بود چرا که زمان زیادی لازم بود تا بادوستان آشنا شویم و تاحدودی از خصوصیات اخلاقی و توانمدیهای آنان اطلاع پیدا کنیم اما با این کار راحت و به سرعت در عین این که با شادابی و نشاط همراه بود به موارد مورد نظر رسیدیم.

نکته جالب اینکه برخلاف بیشتر کارگاهها که وظیفه ما دریافت اطلاعات بود در این کارگاه بیشتر کار به عهده کارآموزان بود و استاد بیشتر نقش برنامه ریز و محوری را داشتند و نکته بعد اینکه خودمان وادار به تلاش برای یادگیری مطالبی شدیم که دانستن آنها برای رسیدن به روش میزان لازم بودو مرحله بعد اینکه کارهای گروهی صورت گرفته باعث شد لذت کار گروهی را بچشیم و خاطرات دوران بچگی که از باهم بودن نهایت لذت را می بردیم برایمان تداعی شود.

مدير رنجبر

سلام، شب بخیر و ممنون از زحمات همه دست اندر کاران، پایان کار عصر روز اول:

در برنامه عصر هم همچنان خلاقانه عمل  شده بود و با تکاپوی مجموع بچه ها روبرو بودیم و برای کار با بچه ها که بعضی از مباحث فارسی و ریاضی را به سختی میتوانستیم جا بندازیم راه کارها و مدلهای خوبی ارائه شد، و همینطور با کار دستی جالبی می شد مفاهیم و اشکال  هندسی رو تفهیم و تعمییق کرد، با استفاده از ابزار ابتدایی چشم فکر و  دست بچه ها رو همزمان بکار گرفت، و همچنان با آنکه ساعات آخر کلاس و تقریباً شب بود باز هم میخواستیم و علاقمند به ادامه کار بودیم و جناب آقای فارسیجانی با ظرافت خاصی اشکالات کارمان را به سرعت تشخیص و راهنمایی می کردند، با تشکر،

زینب حسینیان

کلاس همزمان با فعالیت گروهی نقاشی کشیدن شروع شد،  وجود همکاری بین اعضای گروه،  نشاط و هیجان ایجاد شده، سرعت عمل و افزایش تمرکز  از جمله مواردی بود که همه ی دوستان مشترکا به آن اشاره کردند اما این کار دارای نکته ی آموزشی بود که جناب آقای عزیزی خود به این مورد اشاره کردند و آن عدم مشارکت مربی(یا مجری برگزاری فعالیت) بود که این نکته از معایب فعالیت به شمار می آید.

بازی باید به گونه ای باشد که کودک،  مربی را در کنار خود حس کند،  از جمله مواردی که از مزایای هم بازی شدن مربی و کودک میتوان به آن اشاره کرد شناختن نقاط ضعف و قوت کودکان در حین بازی،  کاتالیزور بودن مربی در بازی،  همزاد پنداری کودک و صمیمیت بین مربی و کودک است.

بازی ها شامل ۳ دسته اند:

۱. درجا ( کارهای دست ورزی مانند خمیر بازی،  سفال و…)

۲. تمرکزی

۳. حرکتی

در طراحی بازی بهتر است که این ۳ مورد گنجانده شود و اگر بازی دارای هدف باید خیلی بهتر نتیجه خواهد داد.

در طراحی بازی حتی میتوان به بازی های سنتی و جدید دست بُرد،  یعنی ایجاد تغییر در بازی با خلاقیت. اینکه بازی به همان روش قبل اجرا شود لازم نیست.

مربی باید شرایط مکانی و زمانی،  تنظیم فضا و ملزومات،  انجام بازی حتی در شرایط ویژه ( ممکن است در داخل کلاس ریاضی شرایط به سمت بازی پیش برود.)

سه مورد در مورد بازی با کودک را باید مدنظر قرار داد:

۱. در مرحله اول کودک بِبَرَد

۲. ببازد

۳. با شرایط سخت و تلاش زیاد ببرد.

در این کلاس مبحث پژوهش نیز مطرح شد که بعد اشاره به این مبحث و ذکر مراحل پژوهش که شامل:

۱. کنجکاوی

۲. مشاهده

۳. تخمین،  پیش بینی،  نقد و تحلیل

۴. اثبات و نتیجه

۵. برقراری ارتباط(با موضوع،  همسالان و مربی)

 یک فعالیت فردی انجام شد که به درک دقیق از پژوهش بسیار بسیار کمک کرد.

نکته ی خیلی خیلی مهم: مربی باید دوست داشتنی باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *